Lokalråd

I Silkeborg Kommune er der oprettet en række lokalråd, der varetager lokalområdernes interesser.

Der er 27 lokalråd i Silkeborg Kommune.

Hvis du har spørgsmål eller gode ideer til lokalrådet i dit område, er du velkommen til at tage kontakt til kontaktpersonen for lokalrådet. 

Flere lokalråd har desuden deres egen hjemmeside, hvor du bl.a. kan læse mere om lokalrådet.

Alderslyst-Søholt lokalråd

Lone Stig Andersen, lone@hinnerfeldt.dk
Besøg lokalrådets facebook-side

Ans-Grønbæk lokalråd

Bjarne Jacobsen, bj@installationspartner.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Balle lokalråd
Oplysninger følger 

Blicheregnens lokalråd

Linda Lyngsøe, lyngsoe@hotmail.dk
Besøg lokalrådets facebook-side
Besøg lokalrådets hjemmeside

Dallerup Sogns lokalråd

Bjarke Ravn, lokalrad@sorring.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Frederiksdal-Kragelund lokalråd

Jan Jensen, engesvangvej21@live.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Funder-Lysbro lokalråd

Anders Søgaard Jørgensen, info@funder-lysbro.dk   
Besøg lokalrådets hjemmeside 

Fårvang lokalråd

Bjarne Møller, tvilum.hereford@mail.dk

Gjern lokalråd

Vagn Brostrup Jensen, jensenhilmer@mail.dk 
Besøg lokalrådets hjemmeside

Gjessø lokalråd

Flemming Madsen, flemming.madsen@mailme.dk  
Besøg lokalrådets hjemmeside 

Grauballe lokalråd

Anders Riberholt Henriksen, lysemosehus@energimail.dk        
Besøg lokalrådets hjemmeside 

Gødvad lokalråd

Kjeld Facius, kf@abcpavilloner.dk

Hinge-Nørskovlund lokalråd

Lene Henriksen, lenehenriksen@live.dk

Hvinningdal lokalråd

Tom Ebbe Jakobsen, tej@hhfvuc.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Kjellerup lokalråd

Edna Fisker, ednafisker@mail.dk 
Besøg lokalrådets hjemmeside 

Kontaktudvalget for Sjørslev-Demstrup

Lisbeth Juel Bjærre, kontaktudvalget@hotmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Laven lokalråd

Anne Lund, annelund@hotmail.com

Resenbro lokalråd

Marcus Sommerbrik, resenbrolokalraad@gmail.com 
Besøg lokalrådets hjemmeside

Sejs-Svejbæk lokalråd
Helle Præsius Busk, helle.busk@skolekom.dk 
Besøg lokalrådets facebook-side
Besøg lokalrådets hjemmeside

Silkeborg City lokalråd

Finn Andersen, finnandersen123@mail.dk

Skægkærområdets lokalråd

Peter Bernth, peter.bernth.sejling@gmail.com     

Skovlandets lokalråd

Torben Nielsen, tn@cc.au.dk  

Sydbyens Aktivitetsråd

Finn Mosegaard, finn_mosegaard@mail.dk 

Them-Salten lokalråd

Søren Olsen, soren@olsen.me.uk
Besøg lokalrådets hjemmeside 

Vinderslev og Omegns lokalråd

Hanne Møller Jensen, vinderslevogomegnslokalraad@gmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Virklund lokalråd

Lars Vigh, lars@lars-vigh.dk 
 

Voel lokalråd

Harry Skydsgaard, Skydsgaard@fiberpost.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Se kort med kommunens 26 lokalråd/lokalområder

 

Sidst opdateret