Udvalgsposter i det nye byråd

Udvalgsposterne i det nye byråd er nu fordelt. Se konstitueringsaftalen nedenfor.
Byrådsmøde Det nye byråd konstituerer sig på et byrådsmødet fredag 8. december 2017.

Konstitueringsaftale
Følgende konstituering for den kommende byrådsperiode 2018-2021 er aftalt mellem partierne Venstre, Danmarks Liberale Parti (V), Socialdemokratiet (A), SF - Socialistisk Folkeparti (F), Dansk Folkeparti (O), Det Konservative Folkeparti (C), Radikale Venstre (B), Liberal Alliance (I), Alternativet (Å).

Borgmester Steen Vindum (V)
1. viceborgmester Søren Kristensen (A)
2. viceborgmester Johan Brødsgaard (B)

Økonomi- og Erhvervsudvalget (9 medlemmer)
Formand Steen Vindum (V)
Næstformand Søren Kristensen (A)
Flemming Heiberg (V)
Rune Dreier Kristensen (A)
Kuno F. Danielsen (O)
Martin Jakobsen (C)
Johan Brødsgaard (B)
Morten Høgh (I)
Claus Løwe Klostergård (Å)

Plan- og Vejudvalget (7 medlemmer)
Formand Hans Okholm (F)
Næstformand Kuno F. Danielsen (O)
Gitte Willumsen (V)
Helga Sandorf Jacobsen (V)
Lars Hansen (A)
Lars Faarup (A)
Martin Jakobsen (C)

Klima- og Miljøudvalget (7 medlemmer)
Formand Claus Løwe Klostergård (Å)
Næstformand Flemming Heiberg (V)
Susanne Jacobsen (V)
Jonas Sivertsen (A)
Svend Thue Damgaard (A)
Hans Okholm (F)
Peter Sig Kristensen (Ø)

Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget (7 medlemmer)
Formand Johan Brødsgaard (B)
Næstformand Rune Dreier Kristensen (A)
Mads Frandsen (V)
Peter Nyegaard Jensen (V)
Kristoffer Møller Jensen (V)
Svend Thue Damgaard (A)
Bente Refslund (F)

Børne- og Ungeudvalget (7 medlemmer)
Formand Søren Kristensen (A)
Næstformand Jarl Gorridsen (V)
Helga Sandorf Jacobsen (V)
Susanne Jacobsen (V)
Lars Hansen (A)
Jonas Sivertsen (A)
Peter Sig Kristensen (Ø)

Socialudvalget (7 medlemmer)
Formand Helle Gade (A)
Næstformand Mads Frandsen (V)
Linda Lyngsøe (V)
Kasper Thomassen (V)
Dorthe Jensen (A)
Ivan Greve (A)
Lene Fruelund (Ø)

Sundheds- og Omsorgsudvalget (7 medlemmer)
Formand Gitte Willumsen (V)
Næstformand Lars Faarup (A)
Kasper Thomassen (V)
Flemming Heiberg (V)
Ivan Greve (A)
Kuno F. Danielsen (O)
Lene Fruelund (Ø)

Arbejdsmarkedsudvalget (7 medlemmer)
Formand Morten Høgh (I)
Næstformand Dorthe Jensen (A)
Helga Sandorf Jacobsen (V)
Peter Nyegaard Jensen (V)
Kim Nielsen Barslund (A)
Bente Refslund (F)
Harry E. Madsen (O)

Nærdemokratiudvalget (§17.4-udvalg)
Formand Martin Jakobsen (C)
Næstformand Helle Gade (A)
Jarl Gorridsen (V)
Linda Lyngsøe (V)
Op til tre eksterne medlemmer

Udvalget for unge uden for arbejdsmarkedet (§17.4-udvalg)
Formand Mads Frandsen (V)
Næstformand Bente Refslund (F)
Kristoffer Møller Jensen (V)
Kim Nielsen Barslund (A)
Op til tre eksterne medlemmer

Silkeborg Forsyning
Formand Jarl Gorridsen (V)
Næstformand Harry E. Madsen (O)
Søren Kristensen (A)
Lars Faarup (A)

Børn og Unge-udvalg (tvangsfjernelser)

Formand Harry Madsen (O)
Lars Hansen (A)
Sidst opdateret