Silkeborg Byråd 2018-2021

Her finder du listen over alle byrådsmedlemmerne. Du kan læse mere om det enkelte byrådsmedlem på de under liggende sider.

Borgmester
Steen Vindum 
V - Venstre
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget (formand) 

Læs mere om Steen Vindum

 

1. viceborgmester
Søren Kristensen
A - Socialdemokraterne
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget 
Børne- og Ungeudvalget (formand)

Læs mere om Søren Kristensen

 

2. viceborgmester
Johan Brødsgaard

B – Radikale Venstre
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget

Læs mere om Johan Brødsgaard

 

Byrådsmedlem 2018-2021Jarl Gorridsen
V - Venstre
Sidder i:
Børne- og Ungeudvalget (næstformand)
Nærdemokratiudvalget

Læs mere om Jarl Gorridsen

 

Gitte Willumsen
V - Venstre
Sidder i:
Plan- og Vejudvalget 
Sundheds- og Ældreudvalget (formand)

Læs mere om Gitte Willumsen

 

Mads Frandsen
V - Venstre
Sidder i:
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget
Socialudvalget (næstformand)
Ungestrategiudvalget (formand)

Læs mere om Mads Frandsen

 

Helga Sandorf Jacobsen
V - Venstre
Sidder i:
Plan- og Vejudvalget 
Børne- og Ungeudvalget
Arbejdsmarkedsudvalget

Læs mere om Helga Sandorf Jacobsen

 

Susanne Jacobsen
V - Venstre
Sidder i:
Klima- og Miljøudvalget 
Børne- og Ungeudvalget

Læs mere om Susanne Jacobsen

 

Kasper Thomassen
V - Venstre
Sidder i:
Socialudvalget
Sundheds- og Ældreudvalget

Læs mere om Kasper Thomassen

 

Flemming Heiberg
V - Venstre
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Klima- og Miljøudvalget (næstformand)
Sundheds- og Ældreudvalget

Læs mere om Flemming Heiberg

 

Peter Nyegaard Jensen
V – Venstre
Sidder i:
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget 
Arbejdsmarkedsudvalget 

Læs mere om Peter Nyegaard Jensen

 

Linda Lyngsøe
V- Venstre
Sidder i:
Socialudvalget
Nærdemokratiudvalget

Læs mere om Linda Lyngsøe

 

Kristoffer Møller Jensen
V - Venstre
Sidder i:
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget
Ungestrategiudvalget

Læs mere om Kristoffer Møller Jensen

 

Helle Gade
A - Socialdemokraterne
Sidder i:
Socialudvalget (formand)
Nærdemokratiudvalget (næstformand)

Læs mere om Helle Gade

 

 Rune Dreier Kristensen
 A - Socialdemokraterne
 Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget (næstformand)

Læs mere om Rune Dreier Kristensen

 

Lars Hansen
A - Socialdemokraterne
Sidder i:
Plan- og Vejudvalget
Børne- og Ungeudvalget

Læs mere om Lars Hansen

 

Byrådsmedlem 2018-2021Dorthe Jensen
A- Socialdemokraterne
Sidder i:
Socialudvalget
Arbejdsmarkedsudvalget (næstformand)

Læs mere om Dorthe Jensen

 

Jonas Sivertsen
A - Socialdemokraterne
Sidder i:
Klima- og Miljøudvalget
Børne- og Ungeudvalget

Læs mere om Jonas Sivertsen

 

Lars Faarup
A - Socialdemokraterne 
Sidder i:
Plan- og Vejudvalget
Sundheds- og Ældreudvalget (næstformand)

Læs mere om Lars Faarup

 

Ivan Greve
A - Socialdemokraterne
Sidder i:
Socialudvalget
Sundheds- og Ældreudvalget

Læs mere om Ivan Greve

 

Kim Nielsen Barslund
A - Socialdemokratiet
Sidder i:
Arbejdsmarkedsudvalget
Ungestrategiudvalget 

Læs mere om Kim Nielsen Barslund 

 

Svend Thue Damgaard
A - Socialdemokraterne
Sidder i:
Klima- og Miljøudvalget 
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget

Læs mere om Svend Thue Damgaard

 

Byrådsmedlem 2014-2017Hans Okholm
F - Socialistisk Folkeparti
Sidder i:
Plan- og Vejudvalget (formand)
Klima- og Miljøudvalget

Læs mere om Hans Okholm

 

Bente Refslund
F - Socialistisk Folkeparti
Sidder i:
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget
Arbejdsmarkedsudvalget
Ungestrategiudvalget

Læs mere om Bente Refslund

 

Harry E. Madsen
O - Dansk Folkeparti
Sidder i:
Arbejdsmarkedsudvalget 

Læs mere om Harry E. Madsen

 

 

Kuno F. Danielsen
O
 - Dansk Folkeparti
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Plan- og Vejudvalget (Næstformand)
Sundheds- og Ældreudvalget

Læs mere om Kuno F. Danielsen

 

Lene Fruelund
Ø – Enhedslisten
Sidder i:
Socialudvalget
Sundheds- og Ældreudvalget

Læs mere om Lene Fruelund

 

Peter Sig Kristensen
Ø - Enhedslisten
Sidder i:
Klima- og Miljøudvalget 
Børne- og Ungeudvalget

Læs mere om Peter Sig Kristensen

 

Martin Jakobsen
C - Det Konservative Folkeparti
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Plan- og Vejudvalget 
Nærdemokratiudvalget (formand)

Læs mere om Martin Jakobsen

 

Byrådsmedlem 2018-2021Morten Høgh
I - Liberal Alliance
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Arbejdsmarkedsudvalget (formand)

Læs mere om Morten Høgh

 

Claus Løwe Klostergård
Å - Alternativet
Sidder i:
Økonomi- og Erhvervsudvalget
Klima- og Miljøudvalget (formand)

Læs mere om Claus Løwe Klostergård

 

Sidst opdateret