Lokalråd

I Silkeborg Kommune er der oprettet en række lokalråd, der varetager lokalområdernes interesser.

Der er 28 lokalråd i Silkeborg Kommune.

Hvis du har spørgsmål eller gode ideer til lokalrådet i dit område, er du velkommen til at tage kontakt til kontaktpersonen for lokalrådet. 

Flere lokalråd har desuden deres egen hjemmeside, hvor du bl.a. kan læse mere om lokalrådet.

Alderslyst-Søholt Lokalråd

Lone Stig Andersen, lone@hinnerfeldt.dk
Besøg lokalrådets facebook-side

Ans-Grønbæk Lokalråd

Bjarne Jacobsen, bj@installationspartner.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Balle Lokalråd

Carsten Ørum Skytt, cskytt@me.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådet facebook-gruppe 

Blicheregnens Lokalråd

Peter Hansen, coka.hansen@gmail.com
Besøg lokalrådets facebook-side
Besøg lokalrådets hjemmeside

Buskelund Lokalråd

Martin Dam Lind, martindamlind@hotmail.com
Besøg lokalrådets facebook-side
Besøg lokalrådets hjemmeside

Frederiksdal-Kragelund Lokalråd

Ejner Eg Rahbek, fk.lokalraad@gmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside

Funder-Lysbro Lokalråd

Thomas Larsen, info@funder-lysbro.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Fårvang Lokalråd

Svend Aage Witte, svendaage@fam-witte.dk  

Gjern Lokalråd

Vagn Brostrup Jensen, jensenhilmer@mail.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Gjessø Lokalråd

Flemming Madsen, flemming.madsen@mailme.dk  
Besøg lokalrådets hjemmeside 

Grauballe Lokalråd

Anders Riberholt Henriksen, lysemosehus@energimail.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådet facebook-side

Gødvad Lokalråd

Ingelise Nielsen, injen@dukamail.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Hinge-Nørskovlund Lokalråd

Lene Henriksen, lenehenriksen@live.dk

Hvinningdal Lokalråd

Tom Ebbe Jakobsen, tej@hhfvuc.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Kjellerup Lokalråd

Edna Fisker, ednafisker@mail.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådet facebook-side

Kontaktudvalget for Sjørslev-Demstrup

Lisbeth Juel Bjærre, kontaktudvalget@hotmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-gruppe

Laven Lokalråd

Anne Lund, annelund@hotmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-gruppe

Resenbro Lokalråd

Ulla Baagoe, ubaagoe@gmail.com 
Besøg lokalrådets hjemmeside

Sejs-Svejbæk Lokalråd
Kasper Adelborg, kade@clin.au.dk  
Besøg lokalrådets facebook-side
Besøg lokalrådets hjemmeside

Silkeborg City Lokalråd

Finn Andersen, finnandersen123@mail.dk

Skægkærområdets Lokalråd

Peter Bernth, peter.bernth.sejling@gmail.com
Besøg lokalrådets facebook-gruppe  

Skovlandets Lokalråd

Erik Markvad, erik.markvad@hotmail.com

Sorring Lokalråd

Bjarke Ravn, lokal-formand@sorring.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside

Sydbyens Aktivitetsråd

Finn Mosegaard, finn_mosegaard@mail.dk
Besøg lokalrådets facebook-side

Them-Salten Lokalråd

Kim Egeskov, k.egeskov@gmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådet facebook-side

Vinderslev og Omegns Lokalråd

Hanne Møller Jensen, vinderslevogomegnslokalraad@gmail.com
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Virklund Lokalråd

Lars Vigh, lars@lars-vigh.dk   

Voel Lokalråd

Jette Nordsmark, per.nordsmark@mail.dk
Besøg lokalrådets hjemmeside
Besøg lokalrådets facebook-side

Se kort med kommunens 28 lokalråd/lokalområder

Sidst opdateret